A varázslatos Négyezer-sziget vidéke
Az irány továbbra is dél, hogy végül megérkezek a Négyezer-sziget vidékére. A laoszi utam során mindig visszatértem a Mekonghoz, úgy érzem megfelelő befejezés, ha a látogatásom zárását is a Mekong határozza meg. Mielőtt a folyó átlépné a kambodzsai határt, szétterülve ezernyi aprócska szigetet hoz létre, megalkotva ezt a különleges helyet, Si Phan Dont.
Nem én vagyok az első, aki felfedezi ezt a helyet, sőt, azt kell mondjam, hogy a vidék nagyobb népszerűségnek örvend, mint laoszi utamon Vang Vieng óta bármi. A sok-sok sziget közül elsősorban hármat látogatnak a turisták, ezek közül is talán a legolcsóbb, leghippibb Don Det. Don Khone is elég népszerű, míg Don Khong talán a legnagyobb az alig 40 lakott sziget közül. A szigetek egy része víz alá kerül az esős évszakban megemelkedő vízhozammal, a helyiek fő bevételi forrása a mezőgazdaság.
A kivételt a turizmus által érintett három sziget jelenti, amiről nagyon vegyes tapasztalatokat hallottam. Egyesek imádták, mások a második, legrosszabb időszakát élő Vang Viengként írták le. Én elhatároztam, hogy mások rossz tapasztalatai nem befolyásolnak, azt kapom majd a szigettől, amire szükségem van: nyugalmat, lassú életet, mosolyokat, vendégszeretetet.
Az utam Pakseból gyors és egyszerű volt. A reggeli busz egyenesen Nakasang kikötőbe hozott, a busztól pár perc séta a kikötő, ahol néhány perc várakozás után hajóba szálltunk. Persze a hajó tömve volt, de nem hagytam a negatív gondolatokat szárba szökkenni. Don Deten nem foglaltam szállást, de tudtam, hogy megtalálom majd, amit keresek. A kikötőtől két irányba indulnak az emberek, az értelemszerűen nyugati napnyugta, és keleti napkelte oldalra. Vendégházak és bungalók sora kínál szállást, szinte kettőt sem kell lépni egyiktől a másikig. Én egyet tudtam, ebből a party-marihuana-gombashake-reggiezene gócból egyszerűen ki kell gyalogolnom, és jobbak lesznek az esélyeim, hogy nyugalmat találjak.
Sétáltam vagy 15 percet a napkelte oldalon, és csak ezután kezdtem egyáltalán érdeklődni szabad szobák után. Nagyjából a sziget felénél találtam meg a szállásom, közvetlenül a parton 5 bungaló, nincsenek szomszéd vendégházak, béke van és nyugalom. Minden bungalónak van terasza, minden teraszon van függőágy. Aprócska mennyország.
Egy cirkuszi artista pár lakik a szomszéd bungalóban. Minden reggel arra kelek, hogy a bungalók mögött gyakorolnak valami új trükköt, mozdulatot. Sosem tudom eldönteni, hogy közben veszekednek, vagy csak megbeszélik, ami történik, visszajelzést adnak egymásnak, és a hangnem csak azért fura, mert egyikőjük sem az anyanyelvén kommunikál. Luise francia anyanyelvű svájci, a srác meg izraeli. Már lassan három hete itt vannak, otthonosan mozognak a konyhában, néha a háziakkal esznek.
Egyik reggel komoly dráma volt, veszekedéssel, kiborulással, sírással, de szerencsére nem erre keltem, ez csak a reggelim mellé járó műsor.
Ettől eltekintve szerintem a sziget legcsendesebb, legbékésebb helyét sikerült kifognom. Amikor körbebicikliztem a szigetet, jól megnéztem minden helyet – vagy partizóna, vagy két bár közé van bepréselve, vagy a bungaló nem is a parton van. Mondom, ez a hely a legjobb nekem. Hálás vagyok ennek az egy-két napnak, amit itt töltöttem.
A függőágyban heverésen kívül is van mit tenni, még ha nem is bulizni érkezett az ember. Minden vendégházban lehet bringát bérelni, amivel érdemes legalább egyszer körbekerekezni a szigetet. Vicces, ahogy a göröngyös földúton zötyögünk a váltó nélküli városi bringákkal, de igazából nincs is többre szükség. Van két medence is a szigeten, ha valakinek a Mekonghoz nem fűlik a foga.
Aztán ha Don Detet feltérképeztük, simán át lehet kerekezni Don Khone szigetére a Francia-hídon át, amin valaha Laosz első vasútvonala volt. A kis rozsdás mozdony még mindig megvan a híd lábánál. Don Khoneról a Mekong több csodálatos vízesését is megnézhetjük. A Tad Somphamit és a Tad Li Phi vízesésekhez tök könnyű eljutni, és tényleg megéri a látogatást. A Tad Khone Pa Soi vízesést megközelíteni kicsit nagyobb kihívás, de csak türelem és a kormányt tartó erős kezek kellenek.
A Mekongban is lehet fürdeni. A színe itt már nem csokibarna, hanem egészen türkizzöld. Azt mondják, hogy nyárra, július-augusztusra egészen kivilágosodik. A fürdésnél két dologra kell odafigyelni: 1) jól nézzünk körül, hol megyünk a vízbe. Ha pár méterrel feljebb vizibivalyok henyélnek a vízben, érhetnek minket kellemetlen meglepetések. 2) a víz mélysége változó, van hogy csak térdig ér, de néhol olyan erős a sodrás, hogy a rutintalanabb úszót magával ránthatja, aztán egyszercsak a vízeséseken szánkázik lefelé, ami ugye nem egy életbiztosítás.
És ha végképp nem bírunk magunkkal, lehet kajakozni, traktorkerekezni, vagy szerencsét próbálni a kihalás szélén lévő Irrawaddy delfinek meglesésével. Ez utóbbi elég kétséges misszió, tekintettel arra, hogy már csak 3 delfin maradt Laoszban. Én az úszáson kívül a többi vízi programot kihagytam, de a vízeséseket nagyon imádtam – gondolom ez nem meglepő a Bolaven-fennsík után.
Összességében azt gondolom, hogy létezik még a paradicsomi nyugalom ezen a szigeten. Jelen van a nyugodt halászfalu élete, nincsenek a helyiek (legalábbis akikkel én találkoztam) megkeseredve a turistáktól, van őszinte mosoly és bizalom, van egyszerű lassú élet – ha ezt keresed, még megtalálod.
°°°
Árak
- Pakse – Don Det turista busz + csónak: 60.000 LAK (1.800 HUF)
- Pakse – Nakasang helyi busz: 40.000 LAK (1.200 HUF)
- Tuk-tuk a Déli buszpályaudvarhoz (Southern Bus Station): 20.000 LAK (600 HUF)
- Szárazföld – Don Det csónak: 15.000 LAK (450 HUF)
- Bungaló Don Deten: 40.000 LAK per éjszakától (1.200 HUF)
- Tad Somphamit Nemzeti Park belépő: 35.000 LAK (1.050 HUF)