Pakse, Champasak és a Bolaven Plató
Nagyon vicces utazásba kezdtem, amikor úgy döntöttem, hogy a barlangtól egyenesen Pakseba utazom, ahonnan lehetőleg másnap reggel kétnapos motoros kalandba kezdek. Kora reggeli kelés, hogy a napi egyetlen közvetlenül Tha Khaekbe közlekedő járatot elérjem, hogy aztán ott rögtön helyi buszra szálljak Pakse irányába.
Utazás Pakséba
A közvetlen járat egy tuk-tuk, öt teljes órán keresztül a vállalhatatlan kátyús-göröngyös földúton. Ehhez képest a legtoldozotabb-foldozottabb zalai jelöletlen út is frissen épült sztráda. És ugye emlékeztek még: a lao tuk-tuk egy lepukkant platós kocsi zéró rugózással, két szembefordított paddal a platón. Kivéve, amikor egy harmadik is bekerül középre, nulla teret hagyva a lábaknak, bárhol ülsz is. A szélső padok a luxushelyek, minimális párnázással, de hátradőlni itt sem lehet a plató görbülete miatt. A középső sor meg egy faksznimentes fapad. Persze, hogy nekem már csak itt jutott hely. Ismétlem, öt óra. A fiúkat, akik akartak, felengedték a tetőre a csomagok mellé, de a lányok nem mehettek, mondván, hogy veszélyes, és ugye mi köztudottan nem tudunk vigyázni magunkra.
Tha Khaekben alig 20 percet kellett várnom, hogy rendes helyi buszra üljek Pakse felé. Maga a megváltás. Csakhogy ez a megváltás 8 órán át tartott. Kissé gyűrötten érkeztem Pakséba késő este, rezignáltan vettem tudomásul, hogy másnap reggel nem biztos hogy lesz motorom a kiránduláshoz, és még a hostelem rettenetes körülményei sem akadályoztak abban meg, hogy álomtalan álomba ájuljak szinte azonnal.
Champasak
Megbízható, 2-3 napos utazásra alkalmas motorom nem lett, így béreltem egy kevésbé jót, és elkirándultam a Wat Phu Champasak templomhoz, ami amúgy is a listámon volt. Még épp jókor, egy nappal a háromnapos Wat Phu ünnep előtt, aminek az előszelét persze már jócskán érezni lehetett. Növekvő tömeg – többnyire helyiek – vészesen nagy szemétdombok, és egyszerre négy helyszínen szóló borzasztó hangos, egymással versengő zene vagy beszéd. A templomegyüttes a Champasak feletti domboldalon található, és korai épületei az Angkor Wat előtti időkből származnak, bár a ma látható romok főként a 11. századi épületek maradványai. Sajnos nem sok maradt ebből a valaha csodás helyből, és az is tisztán látszik, hogy a lao örökségvédelem eléggé gyerekcipőben jár. Visszafelé motorozva húzott a kormányom, hogy a frissen épült útról térjek le Champasak kisvárosba és nézzek körül, de nem tettem. Minden utazó, akivel azóta találkoztam és járt ott, ódákat zengett róla. Szóval, ha arra jártok, ne hagyjátok ki. Sőt, eljött a nap, amikor nem álltam meg random templomok mellett az úton. Nem hittem el, hogy így lesz, de azt hiszem telítődni kezdek a templomokkal.
Csak a Mekong partján álltam meg, ott, ahol csodás kilátás van a folyóban lévő apró szigetekre és egy szép, frissen épült házhoz lehet lehajtani. Épp fotóztam, amikor egy idősebb ír akcentusú úr lépett oda hozzám, hogy amúgy lefotózzon-e. Sean hét éve él itt lao feleségével, akit Thaiföldön ismert meg, amikor ott élt. Beleszeretett egy óriási fába a Mekong partján, amikor még nem volt itt út és csak csónakkal lehetett ide átjönni. Aztán mikor megkezdődtek az útépítési munkák, megvette a földet, hogy megmentse a fát. Szép lassan újabb földeket vett, mára megépítette és megnyitotta hotelét és éttermét a környék legszebb kilátásával. Itt neveli két tündéri cuki kisfiát és számolatlan mennyiségű könyvet olvas a verandán – az egyik ottjártamkor olvasott regény épp Budapesten zajló történet – , míg a feleség jó üzletasszonyként viszi az üzletet.
A Bolaven plató és a vízesések
Valójában vízesésvadászatra érkeztem ide. Pakséból indulva a Bolaven platóra lehet egy 2-3 napos vagy 4-5 napos körutat tenni, ami ideális egy csomó gyönyörű vízesés, kávéültetvények és egy-két autentikus lao falu meglátogatására. Én a kisebb kört vállaltam be útitárs nélkül, de nem maradt hiányérzetem. Az első éjszakámat Tad Lo településen töltöttem. Az úton két csodaszép vízesésnél álltam meg, plusz egy jónak mondott kávéra egy ültetvényen. A körzet Laosz kiemelt kávétermelő vidéke. A kávét a gyarmati időkben a franciák hozták ide, meghonosítva egy ugyancsak erős kávékultúrát az országban. Eredetileg csak arabicát termesztettek itt, de pár évtizede a folyamatos betegségek miatt a régió nagy része az ellenállóbb robustára váltott.
A szállásom egy cölöpökön álló vízparti, függőággyal felszerelt verandás bungaló volt, három perc sétára a Tad Hang vízeséstől. A délutánt fürdéssel, felváltva a Tad Lo és Tad Hang vízesések bámulásával és függőágyban alvással töltöttem. Szerintem nem rossz.
Itt minden gond nélkül lehet a vízesések medencéiben fürdeni, vagy akár a folyó köztes szakaszain is. De ne feledjük, hogy Dél-Laoszban járunk, ahol az emberek meglehetősen konzervatívak és a tömegturizmus sem érezteti még a hatását. A legjobb tanács, hogy figyeljük meg a helyieket miként viselkednek és másoljuk azt le. A bikiniben, úszónadrágban fürdés erősen nem ajánlott, férfiak és nők egyaránt minimum pólóban és rövidnadrágban ússzanak. Ha nem így teszünk, a falu apraja-nagyja összegyűlik majd, hogy minket bámuljon – ezt az élményt nem kívánom senkinek.
Másnapra lassú napot terveztem, a Tad Yuang, Tad Fane, Tad Champi és Tad E-tu vízesésekkel, és azt kell mondjam, mindegyik megérte a látogatást. A Tad Yuanghoz le lehet sétálni, alig lehet betelni vele. A Tad Fane egy ikervízesés, két ágát különböző folyó táplálja. Nem lehet közel menni hozzá, a 120 méter magasból a mélybe zuhogó vizet csak egy kilátóról lehet megcsodálni.
A Tad Champi egy kisebb, háromágú vízesés, a medencéjében lehet úszni, de nagyon hideg, viszont a zuhatag mögötti kis barlangba száraz lábbal is be lehet jutni. Végül a Tad E-tu vízesés maradt, ahol teljesen egyedül élvezhettem a látványt. Egy óriási vízesés, majd kicsit lejjebb még kettő. Már esteledett, és a legtöbb látogató igyekszik sötétedés előtt visszaérni Pakséba, így szabadon bóklásztam a vízesések között, nem zavarta a békémet más látogató.
Mert eszem ágában sem volt a nem túl szimpatikus Pakseba visszatérni az éjszakára. Egy a várostól kb 30 km-re lévő Homestayben, egy családnál töltöttem az éjszakát. Ning kétgyerekes anyuka és angoltanár, de mivel a tanári fizuból nem igazán lehet megélni, mindenféle mellékessel is foglalkozik a heti 48 órányi tanári munka mellett. A családi ház tetőterében 4 duplaágyon tud vendégeket elszállásolni, gyümölcsöket és zöldségeket termeszt, tyúkokat tart, és van két kisebb kávéültetvénye, amit a férje tart karban. A kisebb, egy hektáros ültetvény a háztól pár percnyire van, a nagyobb 3 hektár, Paksong közelében. A kisebb tavaly 5 tonna nyers kávét hozott, a nagyobb 30 tonnát. Csak egy részét adja el a közeli Dao Kávéüzemnek, kilónként 3000 kipért, miközben a szüretelő munkásoknak 1000 kipet fizet kilónként. Ez kb olyan 70 millió kipes bevétel lenne, ha minden leszüretelt kávét eladna, ezzel egészíti ki a havi 2 millió kipes (60.000 forintos) tanári fizetését, ami többnyire csak akkor jön amúgy is, ha a kormánynak van pénze fizetni. A lánya már iskolás, de a négyéves kisfia már most tiltakozik az iskola ellen, ő bizony inkább a kávéültetvényen dolgozna, csakúgy, mint az apja.
Reggel már hatkor a motoron ültem, hogy az épp szörnyű állapotban lévő, széttúrt de április elejére – a lao újévre – késznek ígért úton visszatérjek Paksebe, leadjam időben a motort, és nyolckor újabb buszra szálljak dél felé.
°°°
Távolságok – rövid kör
- Pakse – Tad Lo: 86 km
- Tad Lo – Paksong: 64 km
- Paksong – Pakse: 50 km
Árak
- Kong Lor – Tha Khaek tuk-tuk: 75.000 LAK
- Tha Khaek – Pakse helyi busz: 60.000 LAK
- Automata robogó: 80-90.000 LAK/nap
- Félautomata robogó: 60-80.000 LAK/nap
- Szállás Tad Lo-ban: 20.000 LAK-tól
- Homestay: 20.000 LAK
- Tad Pasuam belépő: 10.000 LAK / parkolás: 2.000 LAK
- Tad Yuang belépő: 10.000 LAK / parkolás: 5.000 LAK
- Tad Fane belépő: 10.000 LAK / parkolás: 5.000 LAK
- Tad Champi belépő: 5.000 LAK / parkolás: 3.000 LAK
- Tad E-tu belépő: 5.000 LAK